Bozulmasın Daha Uzun Süre Dayansın: Turşuların Bozulmaması İçin Ne Yapmalı?

Kış öncesi cam kavanozlara koyup kurduğumuz turşuların bozulmaması ve daha uzun süre dayanması için ne yapmak lazım? İşte turşuların bozulmaması için uygulamanız gereken püf noktaları!

Turşuların bozulma nedenleri nelerdir?

Turşuların bozulma nedenleri nelerdir?

İlk olarak dikkat edilmesi gereken şey tuz dengesidir. Malzemeler, uzun müddet dayanabilmek için tuza ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple tuz fazla gelirse sebzelerin çok fazla şişmesine sebep oluyor. Fazlasıyla şişen malzemeler çok çabuk bozulmaya başlıyor. Tuzu bu sefer az gelirse de malzemeler yeterince korunmaz ve yumuşamalar görülür. Yumuşayan malzemelerin üstünde maya gibi beyazlıklar oluşur. Bu beyazlıklar turşunun bozulduğunu veya bozulmaya başladığının belirtisidir.


Bozulduğu nasıl anlaşılır?

Bozulduğu nasıl anlaşılır?

Turşunun üstünde beyaz ve zarımsı bir tabaka olduğu zaman bu tuzu ve sirkesi eksik demektir. Böyle durumlarda turşularınız yavaş yavaş küflenmeye başlar. Bu da onun bozulma sebeplerindendir.
Turşunun malzemelerinde çürümeler baş gösterirse bu da onun bozulduğunun göstergesidir. Bozulma sebeplerinden bir başkası da turşuların doğrudan gün ışığı alması veya oda sıcaklığındaki hava değişimleridir. Böyle bir durumda da turşu suyunun rengi farklılaşır. Beyaz veya bakır rengi olur. Bu da turşuların bozulmuş olduğunu gösterir.


Turşunun daha uzun süre dayanması için ne yapmalı?

Turşunun daha uzun süre dayanması için ne yapmalı?

Turşu kurarken doğal bir sirke kullanmaya dikkat edin. Bu malzemelerin daha uzun müddet dayanmasının ilk şartıdır. Turşu kurarken aldığınız malzemelerin de taze ve çürümeye başlamamış olmasına dikkat edin. Çürüyen malzemeler turşuların çok hızlı bozulmalarına sebep olabilir.
Tuz - sirke ve su oranı da oldukça önemlidir. Mümkünse kaya tuzu kullanıp, tariflerdeki miktarları uygulayıp turşularını kurun. İçinde mutlaka limon, defne yaprağı gibi aroma verici malzemeler olsun.


Turşuların daha uzun müddet dayanmalarını sağlayan iki önemli malzeme ise elma ve nohuttur. Turşu kurarken içine elma ve nohut ilave edebilirsiniz. İkisi de turşularınızın içinde olabilecek küf gibi problemleri engellemede önemli bir yardımcıdır. Üstüne mutlaka bir ağırlık koymalısınız. Ağzını çok fazla sıkı olacak şekilde kapayın ve sterilize ettiğiniz kavanozların içinde saklayın. Ters çevirin ve kesinlikle doğrudan gün ışığına maruz bırakmayın.


Bozulan turşu nasıl kurtarılır?

Bozulan turşu nasıl kurtarılır?

Şayet üstünde henüz çok az beyazlıklar olmaya başladıysa üzerindeki beyazlığı alabilirsiniz. Kokusu fazla keskin değilse ve sebzeler çürümüş görünmüyorsa hala kurtarma şansı vardır. Beyazlığı alıp, sebzelerin yumuşaklığına bakın. Sebzeler şayet yumuşaksa hemen içine tuz ekleyin. İyice kapağını kapatıp çalkalayın. İçine nohut ve elma da koyun. Bu şekilde bir müddet kapağını hiç açmadan gün içinde çalkalayıp bekletin. Turşunuzu böyle kurtarabilirsiniz.