Başından Sonuna Başarılı Bir Sanat Hayatına Sahip Hümeyra Hakkında 17 Detay

Türk pop müziğinin usta isimlerinden ve aynı zamanda sinemada da oyuncu olarak gördüğümüz başarılı isim Hümeyra ile ilgili bilinmeyen detayları sizin için galerimizde paylaşıyoruz.

Başından Sonuna Başarılı Bir Sanat Hayatına Sahip Hümeyra Hakkında 17 Detay

Başından Sonuna Başarılı Bir Sanat Hayatına Sahip Hümeyra Hakkında 17 Detay

İşte Hümeyra'nın yaşamıyla ilgili bilinmeyen detaylar:


1. 1947 tarihinde Ankara’da doğan Hümeyra, Avusturyalı mürebbiyesinin katı kuralları ile büyüdü. Hümeyra, 5 yaşında bale eğitimi dahi aldı.


2. İlkokulu Ankara Koleji’nde bitiren Hümeyra, 10 yaşındayken babasının vefat etmesi nedeniyle, annesiyle beraber Ankara’dan ayrılıp İstanbul’a geldi.


3. Liseyi daha iyi koşullara sahip olarak okumak için Londra’ya dayısının yanına gitti.


4. Trafalgar Meydanı’nda gitar çalarak şarkı söyledi ve müziğini başka insanlara duyurmaya başlaması bu zamanda başladı.


5. 18 yaşına geldiği zaman İstanbul’a geri döndü, dönmesinin ardından İstanbul Ekspres gazetesinin Cemiyet ve Beyoğlu muhabirliği görevini yaptı.


6. Sanatla büyüyen bir çocukluk ve gençlik senelerinin birikimiyle gazeteciliğe de adım atmış olan Hümeyra’nın yolu tekrardan müzikle kesişti.


7. İş aralarında zaman zaman eline almış olduğu gitarıyla “Olmasaydı” adlı eserini söyleyen Hümeyra’ya kulak kabartan Melodi Plak’ın sahibi onun bu yeteneğinin bize kadar ulaştıran kişiydi.
Sene 1969, yer Melodi Plak… Grafiker genç kız çizdiği plak kapağının kurumasını beklediği sırada gitarını eline alıp mırıldanmaya başlar. Patrona yakalanır, ne dinliyorsunuz sorusuna karşılık; “Plak dinlemiyorum, ben söylüyorum. Kendi bestem…” der. Yanıt kısa ve nettir; “Yarın plak olsun.” “Güzelliğin on para etmez, bendeki bu aşk olmasa” sanatçının çıkardığı ilk plak oldu.


8. Ardından onu daha büyük kitlelerle tanıştıran ve “Altın Plak” ödüllerini kazandıran “Kördüğüm” ve “Sessiz Gemi” isimli çalışmaları müzik dünyasında ismini duyurdu.
Başarısı Türkiye sınırlarını aşan Hümeyra dünyaca ünlü Philips firmasının teklifi ile 1971’de Paris’te Fransızca ön yüze sahip iki kırkbeşlik gerçekleştirdi.


9. 1971 senesinde Fikret Hakan’la evlendi, bu evlilik sadece 30 gün sürdü.

9. 1971 senesinde Fikret Hakan’la evlendi, bu evlilik sadece 30 gün sürdü.


10. Sahne yaşamında bir dönem Emel Sayın’a, bir dönem de Gönül Yazar ve Sevim Çağlayan gibi ünlü kişilere assolistlik yapan Hümeyra, müzikten hiçbir zaman kopmadı…


11. 1977 senesinde çıkardığı ilk Türkçe pop albümü “Anlatamıyorum” ile Hümeyra artık Türkiye’nin ilk gerçek pop starı olmuştu.


12. Müzikte bir hayli ilerlemişken, gösteri dünyasına da hayır demeyen Hümeyra, tiyatro ve sinemayla da yakından ilgilenmeye başladı.


13. Ömer Kavur yönetmenliğindeki Kırık Bir Aşk Hikayesi filminde de oyunculuğuyla isminden sıkça söz ettiren Hümeyra, ardından Kavur’la iki buçuk sene devam eden bir evlilik yaptı.


14. Uzun zaman ekranlarda görülmedi, ta ki onun yeniden genç izleyici ile kavuşmasını sağlayan, Gülse Birsel senaryolu Avrupa Yakası dizisine dek…
15. Avrupa Yakası’nda olduğu kadar, Çağan Irmak’ın bol dramlı başarılı filmi Babam ve Oğlum’la da oyunculuğunu konuşturmuş Hümeyra ekran karşısında da izleyiciyle değişik bir bağ kuran bir sanatçı.


16. Çağan Irmak ile müthiş şekilde çalışan Hümeyra, Unutursam Fısılda, Dedemin İnsanları, Ulak ve Kabuslar Evi filmlerinde de Irmak’la çalıştı.
17. 2007 senesinde TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’nda “Işık Saçan Apollon Heykelciği” ödülünü kazandı.