Bağışıklığı Artıran Doğal Antibiyotikler Neler?

Soğuklar etkisini gitgide arttırırken, hastalanmamak için sizinle doğal antibiyotikleri tanıştırmak istiyoruz. Haydi o zaman buyurun doğal şifalı antibiyotikler ve kullanım şekilleri!

1- Sarımsak

1- Sarımsak

Halk arasında bilinen 'sarımsağın antibiyotik etkisi'ni Washington State Üniversitesi şu şekilde ispatlamış: " 2012’de yapılan bir çalışmada sarımsağın bağırsak hastalıklarının nedenlerinden olan Campylobacter bakterisi ile mücadele eden iki antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğu bulunmuştur."


2- Soğan

2- Soğan

Soğan, oldukça güçlü bir balgam sökürücüdür. Solunum yollarını uyarır ve balgamı temizler. Doğal antibiyotik olan soğan, gribe etkilidir, bunun yanında çok güçlü bir antioksidandır. Kolon kanseri tedavisine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu faydalarının yanında aynı zamanda da adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.


3- Zerdeçal

3- Zerdeçal

Zerdeçal doğal bir antiseptik kaynağıdır. Çok uzun yıllar önce de zerdeçal cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı. Bir antibiyotik kaynağı sayılan zerdeçal, yaraların mikrop kapmasına engel olur. Yemeklere baharat olsun diye ilave edilebilir veya bir bardak ılık sütün içerisine atıp karıştırabilirsiniz. Yani tüketimi çok basittir.


4- Bal

4- Bal

Balın antibakteriyel ve antiviral özelliği bulunuyor, böylece kış mevsimi boyunca dinç ve sağlıklı kalmak mümkün. Her sabah bir tatlı kaşığı geçek bal yemek bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibiyotik niyetine bilhassa kestane balını tüketmeniz çok daha yararlıdır.


5- Zencefil

5- Zencefil

Zencefilde yer alan ginderol maddesi, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile tıpkı bir antibiyotik gibidir. Vücudunuzda hafif bir kırgınlık hissettiğinizde hiç zaman kaybetmeden taze zencefil suyu tüketin. Zencefil suyunu içmek isze zor geliyorsa, ince ince doğradığınız zencefil ve limonu 250 ml suda kaynatıpn ve sonrasında 10 dakika kadar demlendirin. İçerisine bir çay kaşığı bal da ilave edip ılık olarak günde 2-3 defa tüketin.


6- Ispanak

6- Ispanak

Besin yoğunluğu oldukça yüksek olan kış mevsiminin demirbaş sebzelerinden olan ıspanak., antioksidan açısından çok zengindir, inflamatuar bileşenleri içerir ve hücre hasarına karşı vücudumuzu korur. Şifasını tam olarak alabilmek için pişirerek tüketmeden, çiğ olarak tüketebilirsiniz. Bilhassa nar ve zeytinyağı ile hazırlanmış olan salatası vücudunuzu hastalıklara karşı koruyacaktır.