Araştırma Sonucu Şaşırttı: Çocuklarınızın Başarılı Olması İçin Okula Bir Sene Geç Gönderin

Çocuklarının başarılı olmasını her anne-baba ister. Son zamanlarda yapılan bir araştırma ise çocukların okuldaki başarısını arttırdığını iddia ediyor: O da çocukların okula bir sene geç gönderilmesi. İşte konuyla ilgili şaşırtan detaylar.

Konuyla alakalı Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, okula bir sene geç verilen çocukların yaşıtlarına göre bazı avantajlara sahip olduğunu dile getiriyorlar.


Dikkatleri daha iyi, öz denetimleri daha yüksek

Dikkatleri daha iyi, öz denetimleri daha yüksek

Araştırmacılardan Thomas Dee, “Çocukların anaokuluna bir yıl geç gitmesinin, 11 yaşındaki ortalama bir çocuktaki dikkat dağınıklığı ve hiperaktiviteyi yüzde 73 oranında azalttığını bulduk” diyor. “Bu, bu yaştaki ortalama bir çocuğun dikkat eksikliği-hiperaktivite ölçüsünde ‘anormal’ ya da normalin üstünde bir değere sahip olması ihtimalini de hemen hemen ortadan kaldırıyordu.”


‘Göreceli yaş etkisi’

‘Göreceli yaş etkisi’

Bu konu on sene önce Malcolm Gladwell’in Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabında detaylı bir şekilde işlenmişti.
Malcolm, Kanada Ulusal Hokey Ligi üstünde çalışırken, Ocak ve Şubat aylarında doğan oyuncuların sayısında istatistiksel olarak bir anormallik olduğu gördü. Bunun nedenini araştırınca, Kanada’da genç hokey liglerinin en son 1 Ocak doğumlu çocukları takımlara kaydettiğini gördü.


Yani, Ocak ve Şubat aylarında doğan çocukların kendi yaş gruplarında her zaman en büyük çocuklar olmaları demekti. Tabi böylece fiziksel olarak daha fazla gelişmiş ve daha olgun oluyorlardı ancak bunun başka bir artısı daha bulunuyordu. Gelişmiş psikolojileri, daha fazla hokey oynamalarına ve antrenörlerini daha dikkatli dinlemelerini sağlıyordu. Bu da sonuç olarak buzda daha başarılı olmak anlamına geliyordu.


Yani, çocuklarınızı bir yıl bekletmeli misiniz?

Yani, çocuklarınızı bir yıl bekletmeli misiniz?

Birleşik Devletler’de, anaokulu öğrencilerinin yüzde yirmisi ilkokula bir sene geç gidiyor, yani anaokuluna beş yaşındayken değil, altı yaşındayken devam ediyorlar.


Çocuğunuzun doğum günü sınırdaysa, onu okula bir sene geç göndermenin pek çok artıları bulunuyor. Beş ve sekiz yaşları arasında çok ciddi bir gelişim farkı mevcut ve araştırma sonuçları, çocukların fazladan bir seneyi “uzatılmış ve zamanlaması uygun bir şekilde planlanmış, oyun ortamlarında harcamasının” büyük bir artı sağlayabileceğini gösteriyor.