Kek Neden Kabarmaz?Kek çay saatlerinde misafirlerinize ikram edebileceğiniz ikramlıklardan biridir. Çeşitli tarifleriyle ve güzel kokusuyla büyüler adeta ama kabarmayan bir kekin lezzetlide tadı da olmaz peki neden kabarmaz kekler? Kabarması için nelere dikkat etmeliyiz?

Kek Neden Kabarmaz?

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1.    Güzel bir şekilde kabarması için hamuru kalıbın en en fazla yarısına gelecek şekilde dökmelisiniz.
2.    Yumurtalar mutlaka taze olmalıdır.
3.    Kabartma tozunun taze olması gerekir dolapta 2 haftadan fazla beklemiş kabartma tozunu kullanmayınız.
4.    Kek hamurunun fazla katı olması halinde kek kabarmaz.
5.    Kek malzemelerinin 1 saat önceden buzdolabından çıkarılması gerekir.
6.    Kek malzemelerinin oda sıcaklığında olması gerekmektedir.(yumurta, süt, yoğurt)
7.    Kekin kabarmasını sağlayan başka bir unsurda yumurtanın çırpılmasıyla birlikte ortaya çıkan hava kabarcıkları, hava kabarcıkları ne kadar çok olursa kekiniz o kadar çok kabarır.
8.    Yumurtaları mutlaka önce ayrı bir kabın içinde sonra şekerle çırpmalısınız.
9.    Unu mutlaka elemesiniz,  bu sayede unu havalandırmış olacaksınız bu da kabarması için yeterli bir sebeptir.
10.   Kek hamurunu hazırlarken pişireceğiniz kekin dakikasını önceden ayarlayıp fırını ısıtmalısınız.
11.   Kek pişerken fırının kapağını asla açmamalısınız, çünkü fırın sıcakken içieriye giren soğuk hava kabarmaya başlayan kekin çökmesine yol açar ve kabarmaz.
12.   Kekinizin dışı pişip içi çiğ kalıyorsa, sıvı olan malzemelerin ölçüsü dışına çıkmamanız gerekir içinin pişmesi için ölçü miktarını taşmamalısınız.
13.   Kekin dağılmaması için yapmanız gereken en önemli etken kekin soğuduktan sonra kalıptan çıkartılmasıdır.
14.   Eğer aceleniz var ve kalıptan hemen çıkarmak istiyorsanız kek kalıbını servis tabağına ters çevirip, üzerine nemli bir bez örtün.
15.   Kekiniz kuruysa sıvı malzemelerinde ölçü miktarı dışına çıkılmış veya az konmuş olabilir onun için ölçü miktarı çok önemlidir.
16.   Kuru meyveli kek hazırlayacaksanız malzemelerinizi unlayıp kek hamuruna ilave ettikten sonra fazla karıştırmadan hemen kek kalıbına alıp fırına vermelisiniz.
17. En önemli unsurlardan bir taneside unu ekledikten sonra çok fazla çırpmamaktır. Unuda yumurta gibi çok çırparsanız ekmek gibi elastiki bir kek elde edersiniz.

Benzer Tarifler


Kekim Pasta Olsun

Hazırda bir şeyiniz yok mu? Üzülmeyin hazırlayacağınız keki pastaya dönüştürebilir servisiniz ve hayal gücünüzü de katarak harikalar yaratabilirsiniz üzerinden akan çikolatası ve portakal ko...

Karaorman Pastası

Hazır kek ve krem şantiyle hazırlacağınız bu pasta, hızlı ve lezzetli çözümler aradığınızda imdadınıza yetişecek cinsten. Vişne ve kakaonun enfes buluşması, tadına bakanların bir dilim daha ...

Mayhoş Armut Tatlısı

Mayhoş tatları seven arkadaşlara mayhoş bir tatlı tarifi sunuyorum. İşte Meryem Hanımın bizlerle paylaşmış olduğu Mayhoş Armut Tatlısı. Bu tatlı hoş kokusu ve mayhoş tadıyla iştahınızı açara...

Şekersiz Kuru Meyveli Kek

Hiç şekersiz kek yapmış mıydınız? Gülay hanımın gönderdiği Şekersiz Kuru Meyveli Kek tarifi ile sizde şekersiz kek yapabilirsiniz.

Haşhaşlı Armutlu Kek

Kek tariflerimize bir yenisini daha ekledim sizler için. Yapımı basit damak zevkinize uyacağını düşündüğüm bu kek hem misafirlerinizin hem de sizin 1 numaralı kek tariflerinizin arasına yer ...

Portakallı Ve Bademli Kek

Siz de alışılmış kek tariflerinden sıkıldıysanız, evinizde o anda bulunan malzemeleri kullanarak farklı tatlar deneyebilirsiniz. İşte bu yumuşacık, ve kokusuyla tüm evi saran mükemmel porta...