• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • Menüler
  • ÜyelerKek Neden Kabarmaz?

22 Oy, Puan:3.5

Kek çay saatlerinde misafirlerinize ikram edebileceğiniz ikramlıklardan biridir. Çeşitli tarifleriyle ve güzel kokusuyla büyüler adeta ama kabarmayan bir kekin lezzetlide tadı da olmaz peki neden kabarmaz kekler? Kabarması için nelere dikkat etmeliyiz?
Kek Neden Kabarmaz?

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1.    Güzel bir şekilde kabarması için hamuru kalıbın en en fazla yarısına gelecek şekilde dökmelisiniz.
2.    Yumurtalar mutlaka taze olmalıdır.
3.    Kabartma tozunun taze olması gerekir dolapta 2 haftadan fazla beklemiş kabartma tozunu kullanmayınız.
4.    Kek hamurunun fazla katı olması halinde kek kabarmaz.
5.    Kek malzemelerinin 1 saat önceden buzdolabından çıkarılması gerekir.
6.    Kek malzemelerinin oda sıcaklığında olması gerekmektedir.(yumurta, süt, yoğurt)
7.    Kekin kabarmasını sağlayan başka bir unsurda yumurtanın çırpılmasıyla birlikte ortaya çıkan hava kabarcıkları, hava kabarcıkları ne kadar çok olursa kekiniz o kadar çok kabarır.
8.    Yumurtaları mutlaka önce ayrı bir kabın içinde sonra şekerle çırpmalısınız.
9.    Unu mutlaka elemesiniz,  bu sayede unu havalandırmış olacaksınız bu da kabarması için yeterli bir sebeptir.
10.   Kek hamurunu hazırlarken pişireceğiniz kekin dakikasını önceden ayarlayıp fırını ısıtmalısınız.
11.   Kek pişerken fırının kapağını asla açmamalısınız, çünkü fırın sıcakken içieriye giren soğuk hava kabarmaya başlayan kekin çökmesine yol açar ve kabarmaz.
12.   Kekinizin dışı pişip içi çiğ kalıyorsa, sıvı olan malzemelerin ölçüsü dışına çıkmamanız gerekir içinin pişmesi için ölçü miktarını taşmamalısınız.
13.   Kekin dağılmaması için yapmanız gereken en önemli etken kekin soğuduktan sonra kalıptan çıkartılmasıdır.
14.   Eğer aceleniz var ve kalıptan hemen çıkarmak istiyorsanız kek kalıbını servis tabağına ters çevirip, üzerine nemli bir bez örtün.
15.   Kekiniz kuruysa sıvı malzemelerinde ölçü miktarı dışına çıkılmış veya az konmuş olabilir onun için ölçü miktarı çok önemlidir.
16.   Kuru meyveli kek hazırlayacaksanız malzemelerinizi unlayıp kek hamuruna ilave ettikten sonra fazla karıştırmadan hemen kek kalıbına alıp fırına vermelisiniz.
17. En önemli unsurlardan bir taneside unu ekledikten sonra çok fazla çırpmamaktır. Unuda yumurta gibi çok çırparsanız ekmek gibi elastiki bir kek elde edersiniz.

Kek Neden Kabarmaz?

Sizin İçin Seçtiğimiz Blog Yazıları


35 Güzel Fikir ile Havlularınızla Banyonuza Güzel Bir Dekor Verin

35 Güzel Fikir ile Havlularınızla Banyonuza Güzel Bir Dekor Verin

Havlularınızı kullanarak 35 güzel fikirden biri ile banyonuzu güzelleştirebilirsiniz. Rengarenk banyo havluları ile banyonuzun ortamını değiştirmek işte bu kadar kolay. Bir insanın evde en çok vakit geçirdiği odalardan biri banyodur. Banyoda yapacağınız ufak tefek değişiklikler ile banyoda geçirdiğiniz zamanı daha keyifli ...

Banyolarınız için 15 Kullanışlı Fikir

Banyolarınız için 15 Kullanışlı Fikir

Banyonuzdaki eşyaları daha kullanışlı yapmak isterseniz bu 15 fikir işinize yarayabilir. Bir evin en önemli odalarından biri banyodur. Banyoda yapacağınız ufak tefek değişikliklerle banyoda daha eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

5000 Dolarlık Ayakkabıdan Kendisine Yaptı

5000 Dolarlık Ayakkabıdan Kendisine Yaptı

Akıllı kadın 5000 dolara satılan kadın ayakkabısının benzerini kendisine yaptı. 5000 dolarlık ayakkabının benzerini toplamda 40 dolara yapmış. Hamarat kadın ayakkabıyı yaparken her adımıda fotoğraflamış. Sizde kendinize böyle bir ayakkabı yapmak ister misiniz? Kaynak : www.reddit.com

Köyde yaşamak için bir kaç sebep.

Köyde yaşamak için bir kaç sebep.

Şehir hayatından kaçıp, bir köye yerleşmek, sanırım herkesin istediği bir şey ama şehirlerden bir türlü vazgeçemiyoruz. İşte bu sebeple böyle bir galeri oluşturduk, belki bir kişinin fikrini değiştiririz.

İlginç Mutfak eşyaları

İlginç Mutfak eşyaları

Her biri kendi işini çözüyor önemli olan mutfakta hayatınızı kolaylaştırmaları değil, ilginç tasarımları böyle ilginç mutfak malzemeleri görüdünüzmü daha önce?